Na przestrzeni ostatnich kilku lat dieta wegetariańska i wegańska stały się bardzo popularne. Diety roślinne z powodzeniem zyskują coraz większą rzeszę fanów i zwolenników.
Dzięki temu spopularyzowane zostały również produkty pochodzenia roślinnego, które są coraz łatwiej dostępne w sklepach, w których na co dzień robimy zakupy. Dieta roślinna stała się dzięki temu łatwo dostępna, a przy tym wcale niedroga.
Dlaczego ludzie decydują się na dietę roślinną?
Najczęściej z powodu jednego z poniższych czynników:
- troska o życie zwierząt i sprzeciwianie się ich hodowli / ubojowi,
- profity zdrowotne płynące z wykluczenia mięsa w diecie,
- inne wskazanie medyczne,
- chęć spróbowania innego rodzaju diety.

Dieta wegetariańska i wegańska


Niezależnie od pobudek, dla jakich ktoś zaczyna interesować się dietą roślinną, zarówno wegetarianizm jak i weganizm zyskują na popularności.
Dieta wegetariańska różni się od wegańskiej tym, że wegetarianie nie jedzą wyłącznie mięsa, podczas gdy weganie rezygnują z wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, np. mleka czy jajek.
Obie te diety, przy odpowiednim ich zbilansowaniu są bardzo zdrowe. Kluczową kwestię w stosowaniu diety roślinnej tak, by korzystnie wpływała ona na zdrowie, jest dostarczenie do organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych, w tym również tych obecnych w mięsie. Ich zastąpienie składnikami pochodzenia roślinnego nie stanowi jednak większego problemu i pozwala na całkowitą rezygnację z mięsa i innych produktów odzwierzęcych.

Czy to jest zdrowe?


Na ten temat napisano i powiedziano już chyba wszystko. Ile osób, tyle opinii. Jeśli więc masz wątpliwości czy aby na pewno dieta wegetariańska i/lub wegańska jest dla Ciebie – nie szukaj odpowiedzi w sieci, nie słuchaj plotek. Przyjdź na konsultację.
Nasz zespół odpowie na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości. Nie trać czasu na domysły – SPRAWDŹ SAM.

Pacjentami na diecie roślinnej zajmuje się dr Michał Czapla